ПТУ № 5 м.Світловодськ Кіровоградська область

 





Тиждень ураїнської мови та літератури

10 бер. 2017
Інтегрований урок (українська мова і математика)

Тема. Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів простих і складних речень. Похідна . Застосування похідної
Мета: узагальнити і систематизувати вивчений матеріал із теми, удосконалити вміння правильно інтонувати різні види простих і складних речень, застосовувати формули для знаходження похідної до розв’язування задач; розвивати творче, образне та логічне мислення учнів, мовлення, уміння працювати в групах; сприяти вихованню культури мовлення, прагнення здобувати знання, поваги до обраної професії.
Тип уроку: урок української мови з інтеграцією математики.
Комплексно-методичне забезпечення : портрети Сократа, Ньютона, Лейбніца, картки, схеми, таблиця похідних та правил диференціювання, комп’ютер.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, українська література , математика, фізика,технологія приготування їжі.
Пізнай самого себе!
Сократ
                                         Хід уроку
I.  Організаційний  момент.
Викладач української мови і літератури. Шановні учні та гості! Вітаємо вас на сьогоднішньому уроці.
Мудрість східних народів говорить: «Принизливо і страшно пливти гидким каченям рікою життя і не стати білим лебедем, вивчати зоряне небо і прогавити свій зоряний час. Тому…
- Хто продовжить думку ?
Так. Мудреці знали про це давно. З далеких вершин  давньогрецької  цивілізації прозвучав заклик Сократа: « Пізнай самого себе!» Цей заклик сьогодні і є епіграфом нашого уроку.
- Як, на вашу думку, можна пізнати самого себе?
Викладач математики. Перш, ніж розпочати роботу на уроці, проведемо розумову розминку: закрийте очі і порахуйте у зворотньому порядку від 20 до 1. Після закінчення рахунку підніміть руку.
Викладач української мови і літератури. Вкажіть, яке із запропонованих речень є складним, відповідь аргументуйте:
Всі професії важливі, всі професії потрібні. Професія кухаря цікава. Здолати вершину майстерності – то своєрідний подвиг.
Викладач математики. Отже, ваш мозок розігрівся і готовий до виконання більш складних завдань.
Сьогодні ми працюємо в групах. Шановні експерти! Підготуйтеся за оцінювальними картками проконтролювати рівень підготовки і роботи на уроці учасників ваших груп. Картки здайте в кінці уроку.
II. Оголошення теми , мети, завдань уроку.
Викладач української мови і літератури.Тема нашого уроку :«Особливості вживання в мовленні та інтонування різних видів простих і складних речень. Похідна . Застосування похідної». Спробуємо поєднати те, що , на перший погляд, здається непоєднуваним.
- Який літературний термін відповідає слову «непоєднуване»? (Оксиморон)
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Викладач української мови і літератури. Давайте спрогнозуємо, про що  йтиме  мова на уроці. (Прогнози учнів щодо роботи на уроці).
Викладач математики.
- Які ваші очікування від уроку? (Учні роблять відповідні записи на клейких листочках і кріплять на дошці).
Шановні учні ! Щойно  ви самостійно сформулювали мету нашого уроку.
Викладач української мови і літератури. Звісно ж, ми б хотіли в кінці уроку почути відповіді на проблемні запитання:
-Чи змінюється граматичне значення речення у  зв’язку з трансформацією  інтонації?
- Для чого потрібна похідна?
IV. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів із теми.
Конструктивна робота із схемою.
Замість знаків питання вставте пропущені назви типів простих речень за їхніми ознаками. Наведіть приклади до кожного типу речень.

 

 

- Якими компонентами можуть ускладнюватися речення?
2. Конструктивна робота з таблицею похідних за допомогою презентації.
3. Повідомлення експертів « Інтонування різних видів простих і складних речень.»
Матеріал для довідок.
Експерт групиI. Кожне речення в мовленні має свій інтонаційний малюнок, який відображає думку мовця та емоційно-вольове ставлення до змісту  висловлення. Інтонація є складною єдністю висоти , сили, темпу і тембру мовлення. Є три типи інтонації , за цим розрізняють три розряди речень і три типи пунктограм у кінці речення.
Експерт групи II. Частина речення, виділена з обох боків комами, промовляється трохи швидше, ніж усе речення; частина, охоплена з обох боків дужками, - зниженим тоном . На місці крапки з комою завжди робиться подовжена пауза. На місці тире -  невелика вичікувальна пауза, і далі тон підвищується. Три крапки в середині речення вказують на схвильованість мови і на паузу перед несподіваним чи важливим повідомленням. Відокремлені члени речення виділяються інтонаційно з метою надання їм деякої самостійності , підкреслення їхнього особливого смислового навантаження.
Експерт групи III. Складне речення становить інтонаційну єдність. У кінці кожної частини складного речення голос підвищується, що свідчить про незавершеність речення, і лише в кінці всього речення голос знижується.
Наприклад:

Хай лине пісня в ранішні тумани, /хай з нею день римує біг життя, /нехай її

підхопить шелест кленів,/ а ніч вплітає щебет солов'я .
В усному мовленні між частинами складного речення  робиться пауза. Зокрема, на місці крапки з комою – пауза подовжена, на місці тире і двокрапки – пауза невелика вичікувальна.  Після тире тон, як правило, підвищується. Перед двокрапкою тон підвищується, а після неї слова промовляються звичайним тоном. Підрядна частина складнопідрядного речення, яка стоїть усередині головної, промовляється трохи іншим тоном або швидше , ніж усе речення.
4. Презентація «Історія виникнення  похідної».
5. Клоуз – тест за  темою « Складне речення. Особливості вживання в мовленні різних видів складних речень».
- Речення, утворені з двох і більше простих, об’єднаних змістом, інтонацією, за допомогою сполучників чи без них…(складне)
- За способом об’єднання  частин в одне граматичне ціле складні речення поділяються на…(сполучникові, безсполучникові)
- Сполучникові складні речення поділяються на…(складносурядні, складнопідрядні)
- Речення, утворені з двох або більше синтаксично рівноправних частин, поєднаних між собою сполучниками сурядності…(складносурядні)
- Складне речення, утворене з головного та залежного (або кількох залежних) речень, поєднаних сполучниками підрядності…(складнопідрядне)
- Складне речення, частини якого поєднані лише за змістом та інтонацією…(безсполучникове)
- У реченні : Що посієш, те й пожнеш « що» - це сполучник?(сполучне слово)
- За значенням складнопідрядні речення поділяються на три види…(означальні, з’ясувальні, обставинні)
- Підрядні  обставинні речення поділяються на…(часу, мети, місця, умови, допустові, причини, наслідку,порівняльні, способу дії, міри і ступеня дії)
- Серед складнопідрядних речень з кількома підрядними розрізняють речення з…(однорідною, неоднорідною, послідовною підрядністю)
- Між частинами безсполучникового складного речення ставимо  такі пунктограми…(кому, крапку з комою, двокрапку, тире)
- Тип речення : А правду каже приказка стара: тоді є щастя – втіха, коли своя у тебе стріха, а під чужою не шукай добра…(складне речення з різними видами зв’язку)
- Складні речення вживаються в усіх стилях мовлення, але характерніші для…(наукового, офіційно – ділового мовлення)
6. Експрес – опитування за темою «Похідна. Застосування похідної».
- Що називається похідною функції y=f(x) в точці x_0?
- Який геометричний зміст має похідна функції?
- Який фізичний зміст має похідна функції?
- Сформулюйте правила диференціювання функцій.
- Як знайти похідну складеної функції?
- Сформулюйте ознаку монотонності функції.
- Сформулюйте алгоритм знаходження інтервалів монотонності функції.
- Які точки називаються точками екстремуму функції?
- Сформулюйте алгоритм знаходження найбільшого та найменшого значень функції на відрізку.
V. Формування і вдосконалення практичних умінь і навичок.
1. Гра «Знайди пару»(Кожній функції поставити у відповідність її похідну).
1. y=x^2+cos⁡xу.  y'=2cos⁡2x
2. y=sin⁡2x а.y'=7^xln7
3. y=√5xт.y'=e^x
4. y=ctg2x                          к.y'=- 2/((sin⁡〖2x)〗^2 )
5. y=e^xі.y'=3/x
6. y=e^(-пx)ц.y'=10x^9
7. y=7^xу.y'= -пe^(-пx)
8. y=x^10п.y'=2x-sin⁡x
9. y=3ln(1/3x)                         н.y'=5/(2√5x)
10. y=9                             я.y'=0
(Результатом  гри є слово «пунктуація»).
Викладач української мови і літератури.
- Який розділ науки про мову називається пунктуацією?
2. Практикум із пунктуації. (Завдання на картках).
Перепишіть речення, визначте їх види, розставте розділові знаки. Обгрунтуйте  вживання пунктограм .
Нехай життя ваше  друзі  не буде монотонним а кипить через проміжки часу як гарячий бульйон на плиті кар’єра росте наче тісто на дріжджах успіх буде функціонально пишним як збитий крем а в сімейному повітрі завжди знаходиться і панує аромат любові  Нехай  у вашому серці палають як найдорожчі спеції  пристрасть і любов адже ці почуття і є тими  секретними інгредієнтами які ви додаєте у свої страви  Ніколи не втрачайте смаку життя
(Правильний варіант відповіді висвітлюється на екрані).
Викладач математики.
- Діти, а які із розділових знаків української мови ми використовуємо як математичні символи?
Виокреміть у запропонованому тексті слова, які, на вашу думку, так чи інакше стосуються теми «Похідна. Застосування похідної».
3.Робота з підручником. Знайти проміжки монотонності функції f(x)=x-x^3
(№1(і) рівня Б, ст.371)
Розв'язання
D(y)=R;
y'=1-3x^2; y'=0; 1-3x^2=0; -3x^2=-1; x^2=1/3; x=±√(1/3);
x=±√3/3.        
- - √3/3+√3/3             -                y'
..
y

Функція спадає на проміжку (-∞; - √3/3)U(√3/3 ;+∞), а зростає на проміжку (- √3/3;√3/3).
Викладач української мови і літератури.
4. «Хвилинка мудрості»( Підручник, авт. О.Олійник, ст.259)
- У чому полягає мудрість висловлювань?
5. « 2-4-всі разом». Відгадайте назви кулінарних шедеврів. Розташуйте отримані слова в алфавітному порядку. (Відеоряд кулінарних страв)
- У стародавній українській кухні існують три види борщу: червоний, щавлевий і…(сирий)
- Страва з салом, шматком  м’яса, приготовлена у домашніх чи польових умовах…(куліш)
- Весільні вареники, щоб задобрити духів, готували з …(сиром)
- Страва – символ української національної кухні, особливо на Полтавщині…(галушки)
- Поляки люблять «хляки у соусі». Ця назва українською звучить…(рубці у соусі)
-  Цю страву у народі назвали «виганяйлом», бо вона подається останньою…(кисіль)
- Страва, до складу якої входить рублений оселедець, запечений із картоплею…(форшмак)
- Розрізана навпіл булочка із вкладеною в неї котлетою, скибочкою сиру, приправами…(чізбургер)
- Трав’яниста  овочева рослина , у перекладі з італійської – «те, що засолено»…(салат)
- досить дорога пряність, що походить від  орхідеї…(ваніль)

VI. Закріплення знань, умінь, навичок учнів.
Робота в групах.
Викладач української мови і літератури.
Спишіть речення, вставте пропущені слова, пунктограми. Трансформуйте інтонування речень.
Група I. Є багато видів капусти червонокачанна білокачанна …  Її  Марк Твен називав рослиною що закінчила коледж   …  американці називають «капустою з університетською  освітою»
- Які геометричні фігури або тіла нагадує зовнішній вигляд капусти?
(Очікувана відповідь : пряма)
Викладач математики.
Скластирівняннядотичної до графікафункції в точці з абсцисою〖 x〗_0.y=x^3- x^2, 〖 x〗_0=-1.
Розв'язання
y=f(〖 x〗_0)+f'(〖 x〗_0)(x-〖 x〗_0);
f(〖 x〗_0)=f(-1)=〖(-1)〗^3-〖(-1)〗^2=-1-1=-2;
f'(x)=3x^2-2x;
f'(〖 x〗_0)=f'(-1)=3*〖(-1)〗^2-2*(-1)=3*1+2=3+2=5;
y=-2+5(x+1)=-2+5x+5=5x+3; y=5x+3.
Відповідь: y=5x+3.
Викладач української мови і літератури.
Група II. Картопля з’явилася в Європі в серединіXVII ст. як … рослина
Кажуть що якийсь адмірал привіз її до … і  коли цю рослину виростили пригостив  друзів стеблами і листям   Гості довго …
- Яка частина рослини менш отруйна, а яка – більше?
(Очікувана відповідь: менш отруйна – листя; більш отруйна – насіння)
Викладач математики.
Знайтинайбільше та найменшезначенняфункціїy=1/3 x^3-2x^2+3 на відрізку[-1;2].
                           Розв'язання
y'=1/3×3x^2-4x= x^2-4x; x^2-4x=0; x(x-4)=0;
x_1=0 і〖  x〗_2=4-не належить відрізку[-1;2].
y(-1)=1/3 〖(-1)〗^3-2〖(-1)〗^2+3 =-1/3-2+3=-1/3+1=2/3;
y(0)=1/3 〖×0〗^3-2×0^2+3=3;
y(2)=1/3 〖×2〗^3-2×2^2+3 =8/3-8+3=8/3-5=22/3 -5=-21/3 .
Відповідь:max┬[-1;2] ⁡y=3;min┬[-1;2] ⁡y= -21/3 .
Викладач української мови і літератури.
ГрупаIII.Помідор дійсно вважався … оскільки зводив з розуму тих хто його поїдав  На Русі його називали …
- « Скажена ягода» могла миттєво позбавити людину життя?
(Очікувана відповідь: позбавляла миттєво)
Викладач математики.
Точка рухається за законом S(t)=2+20t-5t^2. Знайти миттєву швидкість у момент t=1с.
Розв’язання
V(t)=S'(t)=20-10t;V(1)=20-10×1=10(м/с)
Відповідь: 10(м/с).
Відповіді учнів на проблемне запитання з математики: Для чого потрібна похідна?
Викладач української мови і літератури.
- Трансформуйте інтонування вказаних речень.
Відповіді учнів на проблемне запитання з української мови: Чи змінюється граматичне значення речення в зв’язку з трансформацією  інтонації?
(Правильне виконання завдань поступово висвітлюється на екрані)
VII. Підсумок уроку. Оцінювання результатів роботи учнів.
Викладач математики.
- Чи виправдалися ваші очікування від уроку? («Мікрофон»)
Викладач української мови і літератури.
Існує думка, що людина навчається протягом усього життя. Сьогодні ми, тренуючи пам'ять, увагу, силу волі, стали мудрішими. Тож опановуйте обрану професію і, пізнаючи себе, ставайте справжніми майстрами своєї справи.
Надаємо слово експертам.( Експерти коментують бали учасників груп)
VIII. Домашнє завдання.
Українська мова:
1. Виконати завдання 8,ст.233.
2. Скласти сенкан до слова «кухар».
3. Написати міні-твір «Добрий кухар вартий семи лікарів».
Математика:
1. Опрацювати матеріал підручника,розділ 8,9 ,ст.317-335,352-362.
2. Розв'язати №3(б) рівень А,№2(є) рівень Б на ст.371.
3. Скласти таблицю застосування похідної з конкретними прикладами.